jestemgeekiem.pl

Komputery i Oprogramowanie

co to jest system informatyczny
IT

Czym jest system informatyczny?

Z pewnością wiele osób, które interesują zagadnienia związane z informatyką natknęło się na taki termin jak system informatyczny. W tym momencie u większości ludzi nasuwa się pytanie co to jest system informatyczny.

System informatyczny

Otóż krótko mówiąc, jest to zbiór danych elementów, które przetwarzają różnego rodzaju dane przy użyciu komputera. Należy również wiedzieć, iż system posiada kilka elementów składowych.

Elementy składowe systemu informatycznego

Pierwszym, ważnym komponentem jest sprzęt, czyli hardware. W wielu przypadkach są to zazwyczaj dowolne komputery. Jednakże mogą to być także inne urządzenia. Służące do komunikacji pomiędzy danymi elementami czy akcesoria, które przechowują dane. Do takiego systemu może także zaliczyć urządzenia, które służą do odbierania informacji z zewnątrz. Przykładem w tym przypadku będą między innymi skanery bądź kamery. Następny z kolei ważny element systemu informatycznego to software, a tłumacząc na język polski to po prostu oprogramowanie. Tworzeniem takiego oprogramowania zajmuje się programista, który ma do niego wszystkie prawa. Zdarza się także, iż kod źródłowy projektu jest dostępny dla każdej osoby. Edytory tekstu, edytory grafiki, a także arkusze kalkulacyjne to właśnie przykłady oprogramowania.

Testowanie oprogramowania – Skrivanek

Pamiętajmy jednak, że nad każdym system muszą czuwać ludzie. Nic nie powstanie bez ich udziału. Dlatego następnym dosyć ważnym czynnikiem są zasoby ludzkie. Odpowiedzialne są przede wszystkim za sterowanie poszczególnymi urządzeniami, ale również za obsługiwanie programów. Kolejny ważny punkt to zastosowanie systemów informatycznych. Nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć, iż stosuje się je w wielu dziedzinach. Najczęściej są wykorzystywane w przedsiębiorstwach, co nie powinno nas dziwić. Z pewnością usprawnia to funkcjonowanie całej firmy, a także poprawiają jakość komunikacji.

Systemy w firmach

Zapewne w tym momencie wiele osób zastanawia się jakie systemy informatyczne występują w firmach. Otóż najbardziej powszechnymi systemami są CRM oraz ERP. Ten pierwszy służy do zarządzania relacjami z klientem, dzięki czemu pozwala na poprawienie jakości relacji z odbiorcami, co jest naprawdę ogromną zaletą. Może nawiązywać nowe kontakty oraz tworzyć strategie marketingowe firmy. Z kolei system ERP jest odpowiedzialny za planowania zasobów przedsiębiorstwa. Oprócz niego w skład systemu wchodzi program do fakturowania, aplikacja księgowa czy narzędzie, które planuje produkcje. Występują tutaj też programy sprzedażowe, magazynowe oraz takie, które pozwalają na zarządzanie projektem.