jestemgeekiem.pl

Komputery i Oprogramowanie

jak dobrać kartę graficzną
Komputer

Dobieranie odpowiedniej karty graficznej

Z pewnością każdy, kto ma zamiar kupić nowy, a nie interesuje się na bieżąco informatyką zastanawia się jak dobrać kartę graficzną. Na rynku dostępnych jest wiele modeli od różnych firm. Dlatego proces ten może na pozór wydawać się dość skomplikowany. Jednakże sprawa nie jest taka trudna jak mogłoby się nam wydawać. Należy także pamiętać, aby nie olewać sprawy tylko podejść do całej sytuacji z pełnym zaangażowaniem poświęcając dostateczną ilość czasu. 

Jaką kartę graficzną wybrać i czym się sugerować?

Karta graficzna to element, który w zdecydowany sposób wpływa na wydajność naszego komputera. Jeżeli chcemy grać na komputerze tym bardziej powinniśmy dokonać prawidłowego wyboru. Jeżeli chcemy, aby nasz wybór przeszedł całkowicie po naszej myśli warto także wziąć pod uwagę następujące kroki, a mianowicie do czego służy karta graficzna, jak rozpoznać wydajność i generację kart, karta graficzna zintegrowana, czy dedykowana, chłodzenie karty graficznej, a także jaką kartę graficzną wybrać do komputera, laptopa oraz gier. Zaczynając od samego początku warto wiedzieć, jaką role pełni karta graficzna. Trzeba wiedzieć, iż karta odpowiada za generowanie i wyświetlanie obrazu. Dlatego musimy pamiętać, że karta musi oferować odpowiednią wydajność. Może wspomagać obliczenia procesora w czasie renderowanie animacji, obróbki zdjęć, renderowanie i konwertowanie wideo czy chociażby archiwizowanie plików. W tym momencie widzimy za jak wiele rzeczy odpowiedzialny jest ten mechanizm. Po oznaczeniach możemy rozpoznać wydajność i generację kart, co jest naprawdę dobrą inicjatywą ze strony producentów. Mniej doświadczeni klienci będą mieli większe pole manewru. W głównej mierze nasza uwaga powinna być skupiona na pierwszym członie liter i cyfr w nazwie danego modelu. Zapewne masa osób zadaje sobie pytanie, czy lepsza będzie karta zintegrowana, czy dedykowana. Pierwsze rozwiązanie oferuje niższą wydajność oraz sprawdzi się dobrze w mniej wymagających zastosowaniach. Natomiast z kolei druga opcja to osobna karta rozszerzeń. Zostały w nią wyposażone wysokiej jakości komputery i laptopy. Wydajność w tym przypadku będzie o niebo lepsza. Cena tego rozwiązania też nie będzie mała. 

Karta graficzna do gier, laptopa i komputera

Jeśli gramy w gry warto wziąć pod uwagę wydajność. Jeśli jesteśmy dosyć wymagający należałoby wyposażyć się w jedno z takich kart graficznych jak GeForce GTX 1070, GeForce RTX 2060 lub Radeon RX 590 oraz Radeon RX 580. W przypadku laptopów warto wybrać między innymi takie karty graficzne jak GeForce GTX 1000. Natomiast, jeżeli chodzi o komputery wypadałoby mieć na uwadze technologie SLI (Nvidia) i Crossfire (AMD), dzięki czemu będziemy mogli łączyć kilka kart.