Bycie geekiem ma swoje przywileje. Oprócz oczywistych – jak bycie niesamowicie zdolnym, inteligentnym i z szerokim wachlarzem zainteresowań ;) jest jeszcze… ogromna ilość przeróżnych geek świąt. Zwyczajni ludzie mają ich w roku zaledwie kilka, natomiast my – do woli! A im szersze zainteresowania, tym będzie ich więcej.

Poniżej zebrałam dla ciebie wszystkie najważniejsze święta każdego szanującego się geeka. Na pewno znajdzie się jeszcze o wiele więcej, bardziej niszowych dni specjalnych, ale nie chciałam wchodzić w taki stopień szczegółowości. Jeśli czujesz, że jakieś pominęłam – daj znać!

Wszystkie święta podlinkowałam do odpowiednich wpisów w Wikipedii lub innych dostępnych źródeł, żebyś wiedział, że nie zmyślam. ;)

 

Styczeń

wikipedia_day

15 stycznia: Dzień Wikipedii – w 2001 roku po raz pierwszy oddano do użytku angielskojęzyczną wersję Wikipedii. Świętuj ten dzień wyszukując jakieś wyjątkowo trudne słowo i naucz się go na pamięć.

26-31 stycznia: Winter-een-mas – czyli święto wszystkich fanów gier komputerowych. Wymyślone na potrzeby komiksu Ctr+Alt+Del, zdobywa coraz większą popularność również w realnym świecie. Aby je należycie uczcić, trzeba oczywiście grać, grać, grać (z przerwą na siku)!

Marzec

pi-day

14 marca: Dzień Liczby Pi – 14 marca, czyli 14.3, a w amerykańskim formacie zapisu daty 3.14. Czaisz? ;) Dzień, w którym należy wyrażać swoje uwielbienie dla doskonałej liczby Pi. Koniecznie należy upiec ciasto (ang. pie, fonetycznie podobne do słowa pi) i… no nie wiem… rysować kółka? Albo wyprawić idealne przyjęcie na cześć liczby Pi.

25 marca: Dzień czytania Tolkiena – organizowany od 2003 roku przez The Tolkien Society, jest też datą upadku Saurona. W tym czasie najlepiej będzie, jeśli poczytasz. Tolkiena (sic!).

Maj

star-wars-day

4 maja: Dzień Gwiezdnych WojenMay the Force be with you przekształcone na May the Fourth be with you dało oczywistą datę święta wszystkich fanów mieczy świetlnych. Obecnie międzynarodowe święto, obchodzone hucznie w wielu krajach. Co ciekawe, cytat ten znany był już około 1979 roku, gdy Margaret Thatcher ogłoszono premierem. Jej partia wykupiła z tej okazji reklamę w London Evening News, która brzmiała… „May the Fourth be with you, Maggie. Congratulations„.

25 maja: Geek Pride Day / Dzień Ręcznika / The Glorious 25th of May – potrójne święto, przy czym o tym pierwszym tradycyjnie zapominam.

Geek Pride Day, czyli Dzień Dumy z Bycia Geekiem to święto promujące całą geek kulturę (ustanowiono je w rocznicę premiery pierwszych Gwiezdnych Wojen). Jak świętować Geek Pride Day? Tak, jak podpowiada ci twoje geek serce. Albo w zgodzie z manifestem, stworzonym specjalnie na tę okazję.

Dzień Ręcznika z kolei powinien zainteresować wszystkich fanów Douglasa Adamsa (czyli serii książek „Autostopem przez Galaktykę„). Przypada dokładnie 2 tygodnie po rocznicy śmierci pisarza (11 maja).  W tym dniu należy mieć ze sobą ręcznik z napisem Don’t Panic! lub liczbą 42. Dlaczego? Warto o tym przeczytać u samego Adamsa.

The Glorious 25th of May fani Pratchetta powinni kojarzyć z książki Straż Nocna. W Świecie Dysku świętowano wtedy rocznicę Chwalebnej Rewolucji. Jedną z tradycji było przypięcie do ubrania gałązki bzu, w celu upamiętnienia rocznicy. Zwyczaj ten pratchettowy fandom przeniósł do świata realnego, jako symbol wsparcia dla chorego pisarza (chorował na Alzheimera) oraz w celu zwrócenia uwagi na konieczność prowadzenia dalszych badań nad tą chorobą.

Czerwiec

tau_day

6 czerwca: Dzień „Weź Swojego Webmastera na Lunch” – nazwa mówi sama za siebie. Wymyślony przez Thomasa Roy’a, podobnie jak…79 innych dziwacznych świąt. Być może wydaje się trochę głupie, ale z drugiej strony zawsze warto pokazać swojemu webmasterowi, że istnieje życie poza firewallem.

28 czerwca: Dzień Tau – teraz będzie trochę trudniej, bo mowa o alternatywnej matematyce. W skrócie chodzi o to, że liczba Pi jest zła. Nie, nie chodzi o to, że jest niedokładna. Po prostu, jest zła. Więcej znajdziesz w tym manifeście dotyczącym liczby Tau (która OCZYWIŚCIE jest liczbą lepszą od Pi) oraz w filmie poniżej. Po obejrzeniu jasna też stanie się data święta. Wyższy poziom nerdostwa, I say.

Lipiec

World-UFO-Day

2 lipca: Światowy Dzień UFO I want to believe, a cóż mogłoby być lepszym czasem na wyrażanie nadziei związanych z inteligentną rasą z kosmosu, niż Światowy Dzień UFO! Ustanowiony został w rocznicę katastrofy UFO w Roswell w 1947 roku. Oczywiście należy go świętować oglądając wszystkie odcinki z Archiwum X.

22 lipca: Dzień Aproksymacji Liczby Pi – tak, to już trzecie święto związane z liczbą Pi. Tym razem w myśl równania, że 22/7 to ≈ 3,1428. Europejski sposób zapisu daty (22/7) jednoznacznie wskazuje, że powinien być to 22 lipca. Świętuje się tak samo, jak podczas Dnia Pi. W przybliżeniu.

Ostatni piątek lipca: Dzień Administratora (Sysadmin Day) – święto wszystkich adminów, w myśl zasady: „Szanuj admina swego, bo możesz mieć gorszego”.

Wrzesień

talk_like_a_pirate_day

7 września: Dzień Google (Google Commemoration Day) – czyli dzień, w którym cieszymy się z posiadania najmądrzejszego wujka na świecie. Mimo, że firma Google oficjalnie wystartowała 4 września, to właśnie od 7 liczymy start pierwszego konkurenta Skynetu ;). Uczcij, wpisując Google w Google.

12 lub 13 września: Dzień Programisty – obchodzony dokładnie w 256 dniu roku (czyli 12 lub 13 września, w zależności od tego, czy rok jest przestępny). Święto wszystkich koderów, którzy tradycyjnie mają w tym dniu zrobić coś niekonwencjonalnego. Od 2009 oficjalne święto narodowe… w Rosji.

19 września: Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat / Dzień wolności oprogramowania – podwójne święto, po równi dla geeków i nerdów. ;)

Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat – po prostu ARRR! ;) Obchodzone od 1995, oficjalne święto Kościoła Latającego Potwora Spaghetti. W tym dniu musisz oczywiście mówić jak przedstawiciel tej szlachetnej profesji, jak to zrobić (i dlaczego warto?) dowiesz się między innymi z tego obszernego poradnika.

Dzień wolności oprogramowania – promuje ideę oprogramowania Open Source. Jakby się tak zastanowić, przeciwieństwo Dnia Pirata.

22 września: Dzień Hobbita – a w zasadzie, by być bardziej precyzyjnym, urodziny Frodo i Bilbo Bagginsów. Jest częścią tygodnia tolkienowskiego. Z ustanowieniem tego święta wiążą się pewne kontrowersje, ponieważ kalendarz Śródziemia różni się nieco od naszego, w związku z czym rzeczywistą datą urodzin dwóch uroczych hobbitów powinien być 12 lub 14 września. Oczywiście nikomu nie przeszkadza to w wyprawianiu hucznych imprez w stylu hobbickim. I nie goleniu nóg, oczywiście.

Grudzień

ninjadaynew

5 grudnia: Dzień Ninja – dzień po najważniejszym święcie wszystkich polskich górników przychodzi kolejne, w którym kluczowym punktem imprezy jest ubieranie się na czarno i praca w miejscach, w których nikt cię nie zobaczy. Mowa oczywiście o Dniu Ninja. Czy to jest geekowe święto? Oczywiście, bo ninja (tak jak piraci i zombie) są osom! Ninja Day został zapoczątkowany przez grupę (stronę?) Ninja Burger. Datę wybrano nieprzypadkowo, bo wtedy właśnie, 5 grudnia 2003 roku, do kin wchodził film z Ostatni Samuraj z Tomem Cruisem. Dodatkowo, święto stoi w opozycji do Dnia Mówienia jak Pirat, bo jak wiadomo ninja i piraci niespecjalnie się lubią.

Znasz jeszcze jakieś ciekawe święta, które moglibyśmy obchodzić? Daj znać w komentarzu poniżej! ;)

Foto główne: Flickr / ficken