jestemgeekiem.pl

Komputery i Oprogramowanie

rodzaje dronów
Elektronika

Jakie można wyróżnić rodzaje dronów?

Dron to sprzęt, który coraz częściej wykorzystuje się nie tylko w celach rozrywkowych, ale także w pracy. Czym tak naprawdę jest to urządzenie i jakie można wyróżnić rodzaje dronów?

Czym jest dron?

Inaczej określany jako bezzałowgowy statek powietrzny, który pilotowany jest automatycznie, najczęściej za pomocą komputera czy odpowiedniego pilota. Obecnie sprzęt ten jest naprawdę powszechny i można zakupić go w wielu sklepach. Niektóre z nich są droższe, inne tańsze, gdyż służą głównie do zabawy. Do czego tak naprawdę służy to urządzenie? Bardzo często jest ono wykorzystywane przez służby militarne, które kontrolują i dbają o bezpieczeństwo. Zdarza się, że mają one również zastosowanie przy sporządzaniu planów czy tworzeniu nowych map. Ich działanie jest również ważne w leśnictwie czy w branży geodezyjnej. Posiadają także funkcje robienia zdjęć i nagrywania filmów, co umożliwia późniejsze wykonywanie planów czy pracę nad projektami. Oczywiście drony przeznaczone do celów rozrywkowych przeznaczone są raczej dla dzieci, które czerpią radość i wykorzystują ten latający statek jako zabawkę.

Rodzaje dronów

Drony można podzielić ze względu na ilość śmigieł, jakie posiadają. Spotkać się można z urządzeniami, które wyposażone są w 4, 6 bądź 8 śmigieł. Te sprzęty można także podzielić ze względu na ich przeznaczenie. Jedne z nich to drony profesjonalne. Wysoka technologia pozwala na wykonywane świetnej jakości zdjęć i filmów. Takie drony mogą latać zdecydowanie wyżej. Wykorzystują je głównie osoby uprawiające sporty ekstremalne czy służby wojskowe, które patrolują w ten sposób teren. Kolejny rodzaj to drony rekreacyjne, które przeznaczone są głównie dla osób, które dopiero uczą się sterowania tymi urządzeniami. Na rynku sprzedaży znaleźć można także drony, które należą do kategorii urządzeń rolniczych. Dzięki nim można w szybki i prosty sposób kontrolować stan upraw i szacować szkody wyrządzone przez czynniki atmosferyczne czy zwierzynę. Drony transportowe natomiast wykorzystuje się w firmach przewozowych czy kurierskich. Oczywiście ceny takich urządzeń są głównie uzależnione od ich przeznaczenia, a także od firmy. Profesjonalne drony są dość drogie, jednak ich wspaniałe funkcji znacznie ułatwiają pracę.

Przed zakupem drona warto jest zastanowić się nad tym, do czego będzie wykorzystywany. Osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym sprzętem, zaleca się wybór dronów rekreacyjnych, które pomogą opanować sztukę, jaką jest sterowanie dronem i wykonywanie najprostszych czynności.