Netflixa znamy przede wszystkim ze świetnych seriali i takich sobie filmów. Ale czy wiesz, że w najpopularniejszej platformie streamingowej znajdziesz też ogrom dokumentów? Od zaangażowanych społecznie po popularnonaukowe – i znakomita większość z nich ma polskie napisy lub lektora. A co dla nas jeszcze ważniejsze, wśród wielu świetnych filmów dokumentalnych znajdują się też te nawiązujące do geek kultury.

Oto najlepsze dokumenty na Netflixie dla geeków i fanów popkultury:

Indie Game: The Movie

W Indie Game: The Movie poznajemy trzech ważnychdla rozwoju gier niezależnych twórców: Edmunda McMillena i Tommy’ego Refenesa tworzących Super Meat Boya, Philla Fisha od Feza i Jonathana Blowa, autora gry Braid. Chociaż w 2018 roku, gdy gry indie tworzy już prawie każdy, ogląda się go zupełnie inaczej niż 6 lat temu, nadal jest pozycją obowiązkową dla każdego, kto chciałby zmierzyć się z tworzeniem indyków lub interesuje się branżą gier. Przy tym trzyma w napięciu lepiej niż niejeden film sensacyjny.

Zobacz Indie Game: The Movie na Netflixie →

Banking on Bitcoin

Jeśli temat kryptowalut jest ci bliski, na pewno będziesz chciał obejrzeć Banking on Bitcoin. Dokument o historii bitcoina, technologii która za nim stoi oraz o tym, jak kształtuje nasz świat teraz i jakie może mieć efekty w przyszłości. Część informacji może wydawać się już nieco nieświeża, bo dokument ma już 2 lata, ale ciągle jest wart obejrzenia.

Zobacz Banking on Bitcoin na Netlfixie →

 » W TEMACIE:

Jak wycisnąć więcej z Netflixa? 15 sprawdzonych tricków

Cosmos: A Spacetime Odyssey

Dokument, którym zachwycałam się już w 3. odcinku Mana Mana Podcast (koniecznie posłuchaj!). Stworzony jako swego rodzaju widowisko i kontynuacja serialu o tym samym tytule z lat 80. Współczesny Cosmos, o podtytule A Spacetime Odyssey, to niezwykły przegląd przeróżnych (nie tylko z dziedziny astronomii!) teorii i odkryć naukowych, prowadzony przez charyzmatycznego Neila De Grasse Tysona.

Zobacz Cosmos na Netflixie →

The Toys that Made us

Jedna z najnowszych premier Netflixa, jak sama nazwa wskazuje opowiada o zabawkach, które ukształtowały współczesną popkulturę. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi – od gadżetów z Gwiezdnych Wojen po lalki Barbie. Poznajemy ich historię z ust osób odpowiedzialnych za budowę zabawkowych imperiów. Świetnie oceniany i wart obejrzenia, choć skupiający się przede wszystkim na amerykańskim rynku.

Zobacz The Toys that Made us na Netflixie →

Lo and Behold

Dokument nakręcony przez wybitnego niemieckiego reżysera Wernera Herzoga. Lo i stało się, bo tak brzmi polska nazwa tego obrazu, opowiada o historii internetu od lat 80. aż do teraźniejszości. Autor skupia się jednak nie tyle na odtwarzaniu faktów, co na społecznych, psychologicznych i filozoficznych aspektach rozwoju światowej sieci. Film próbuje odpowiedzieć na pytania, jak będzie wyglądał nasz świat za 30, 40, 50 lat i jak kształtować będzie ówczesne społeczeństwo.

Zobacz Lo and Behold na Netliflixie →

Atari: Game Over

Historia upadku jednej z najważniejszych firm tworzących gry i sprzęt komputerowy na świecie. Atari: Game Over rozpoczyna się od próby odzyskania niesławnych kardridży z grą E.T., które Atari miała zakopać na pustyni w związku z klapą finansową całego przedsięwzięcia, aby później przeanalizować wszystkie przyczyny, które doprowadziły do zamknięcia tego giganta.

Zobacz Atari: Game Over na Netflixie →

Man vs Snake

W czasach, kiedy nikt jeszcze nie myślał o e-sporcie, na świecie istniały automaty i ludzie, którzy chcieli za wszelką cenę znaleźć się na pierwszym miejscu listy wyników. Man vs. Snake opowiada o mistrzu w grę Nibbler, który po wielu, wielu latach powraca, by bronić swojego tytułu w niezwykłym maratonie.

Zobacz Man vs Snake na Netflixie →

For the Love of Spock

Film o wyjątkowej roli Leonarda Nimoya stworzony przez jego syna, Adama. Zebrał ponad 600 tysięcy dolarów na Kickstarterze. Wzruszająca opowieść o samym serialu, aktorze, ale także bolesnej więzi ojciec-syn. Nie tylko dla fanów Star Treka.

Zobacz For the Love of Spock na Netflixie →

Back in Time

Dokument traktujący o jednym z najbardziej kultowych współczesnych obrazów, Powrocie do przyszłości. O tym, jak powstał i jak stał się ikoną popkultury rozmawiają aktorzy, m.in. Michael J. Fox i Robert Zemeckis, a także Steven Spielberg i wielu ludzi, zaangażowanych w jego powstawanie ponad 30 lat temu. Kolejny dokument, który nie powstałby bez udziału Kickstartera, na którym Back in Time zebrał 45 tys. dolarów.

Zobacz Back in Time na Netflixie →

All Work All Play

All Work All Play śledzi losy kilku drużyn e-sportowych w drodze do finałów Intel Extreme Masters. Poznajemy zawodników grających w League of Legends, ale także szefa ligi, Michała Blicharza. Film pomaga zrozumieć fenomen e-sportu, ale także pokazuje biznesowe aspekty tej szybko rosnącej gałęzi elektronicznej rozrywki.

Zobacz All Work All Play na Netflixie →

Religion of Sports

Religion of Sports to dokument o ogromnym zaangażowaniu fanów rozgrywek sportowych. Gdzie tu coś dla nas? Ano w odcinku nr 5, traktującym o fenomenie e-sportu. Warto obejrzeć jednak całą serię, nawet jeśli sport nie leży w kręgu twoich zainteresowań.

Zobacz Religion of Sports na Netflixie →

The Mars Generation

Po sukcesie testu rakiety Falcon Heavy (mówiłyśmy o tym w 13. odcinku Mana Mana Podcast) temat podróży na Marsa staje się tak aktualny, jak nigdy. The Mars Generation eksploruje to właśnie pragnienie, przedstawiając zarówno punkt widzenia naukowców, jak i nastolatków, którzy marzą o tym by zostać pionierami na Czerwonej Planecie.

Zobacz The Mars Generation na Netflixie →