pogradajmy_katowice

Ponad pół setki osób, świetni goście, wspaniała atmosfera i niezapominana impreza do późnych godzin nocnych – tak wyglądało pierwsze katowickie (i już wiemy, że nie ostatnie!) Pog(R)adajmy – spotkanie graczy i pracowników branży gier ze Śląska i Zagłębia.

Równo z początkiem 2014 roku w Katowicach ruszyła pierwsza, cykliczna impreza, której zadaniem jest integracja wszystkich, którzy gry video lubią, ale i takich, którzy je tworzą.

Pog(R)adajmy, projekt Schemata  z graczem-od-dziecka, do tej pory gościł w Warszawie, tak więc styczniowe spotkanie było pierwszym, w którym impreza odbyła się jednocześnie aż w 3 miastach Polski – Warszawie, Krakowie (gdzie przeniósł się Schemat) i Katowicach.

Naturalnym (i jedynym właściwym ;)) wyborem dla śląskiej edycji był pub dla graczy Cybermachina w Katowicach, niezwykle klimatyczne miejsce, a przede wszystkim takie, które umożliwiło bezproblemowe przeprowadzenie wszystkich „punktów programu” – w tym wspólnego grania podczas inteGRANIA.

Jak pracuje się w branży – wystąpienie Pawła Matyjewicza

Koło 18, kiedy zaczynać się już miała impreza, w Cybermachinie było już pełno –  zapowiadających się na Facebooku stu-kilkunastu osób przybyła grubo ponad połowa!

To była tzw. klęska urodzaju, tym bardziej że okazało się, że mikrofony SingStara jednak nie zdają egzaminu jako nagłośnienie imprezy. ;) Ale na szczęście donośny głos mój oraz gościa specjalnego ;) sprawił, że nieźle się słyszeliśmy – no i było bardzo kameralnie. ;)

A jeśli o gościu mowa, to pierwszą edycję uświetnił Paweł Matyjewicz, prywatnie prawie tak duży geek jak ja (;)), a zawodowo – pracownik Bloober Team, krakowskiego studia, które jako pierwsza firma z naszego kraju wypuściła grę na PS Vita (A-Men) oraz jako pierwsza wypuści grę na PS4 (Basement Crawl).

pogradajmy_katowice_bloober_team

Paweł opowiedział o tym, jak pracuje się nad taką grą, jak zostać zauważonym przez Sony, a przede wszystkim bardzo szczegółowo przedstawił najnowsze „dziecko” Bloobera, czyli grę Basement Crawl, która premierowo wyjdzie na najnowszą konsolę japońskiego giganta już na przełomie stycznia i lutego.

Gorrące dyskusje!

Po krótkiej prelekcji (dyskusja na temat gry i pracy w branży gier toczyła się długo po zakończeniu przez Pawła „oficjalnego wystąpienia”), nadszedł czas na dyskusję – nieodłączny punkt programu Pog(R)adajmy – pogadaliśmy o tym, czy można jeszcze mówić o podziale na graczy konsolowych i komputerowych (i powkurzaliśmy się na tych, którzy twierdzą, że konsolowcy to casuale ;)) oraz, przytaczając przykład:

zastanowiliśmy się, czy fotorealistyczna grafika faktycznie jest potrzebna grom video.

Gorąca dyskusja trwałaby zapewne dużo dłużej, ale czas zleciał nam tak szybko, że ani się obejrzeliśmy, był już czas na połączenie z pozostałymi imprezami. Udało się tylko z Warszawą, mogliśmy więc pomachać i zobaczyć się z chłopakami z Brona Cultura. Połączenie spróbujemy ogarnąć jeszcze raz, przy następnych spotkaniach, tym razem we wszystkich trzech miastach! :)

inteGRANIE, czyli gramy i integrujemy się ;)

Punktualnie o 19.45 rozpoczęliśmy wielkie losowanie do inteGRANIA. Wyjaśniając – integGRANIE to nie żaden konkurs czy turniej – to po prostu szansa na pog(R)adanie z innymi uczestnikami spotkania, najczęściej nieznanymi. Bo o to właśnie chodzi! Żebyśmy się poznali i wspólnie pograli, a (bardzo przy okazji!) mieli możliwość wygrania drobnych upominków od sponsorów.

pogradajmy_katowice_integranie

Dodatkowo niesamowitą niespodziankę sprawił nam nasz partner, czyli Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, które przywiozło… dwa retro stanowiska do grania!

pogradajmy_katowice_muzeum_historii_komputerow_i_informatyki

Na pierwszym spotkaniu nagród było sporo:

 • 5x kod na grę Kings King’s Quest od Cenega i Game Faction
 • 3x koszulki od The Armory
 • 3x kubki dla graczy od Dużych Kubków
 • 2x koszulki A-Men2 od Bloober Team
 • 1x koszulka od Grających Kobiet
 • 1x piwko od Jestem Geekiem
 • 1x niespodzianka na barze od Cybermachiny

We wspólnym graniu brało udział dokładnie 20 osób, więc – jak nietrudno policzyć – prawie każdemu udało się wyjść z jakąś małą niespodzianką.

Samo inteGRANIE trwało duuużo dłużej niż oficjalne zakończenie imprezy (21.00) i zaowocowało co najmniej kilkoma, bardzo owocnymi znajomościami! :)

Małą innowacją w stosunku do imprez w innych miastach był mini-konkurs na najfajniejszą grową koszulkę. Spośród uczestników inteGRANIA wybrałam jednego, który otrzymał małą niespodziankę, sponsorowaną przez bloga Jestem Geekiem. :)

pogradajmy_katowice_konkurs_na_koszulke

Mimo oficjalnego zakończenia spotkania, rozmowy w kuluarach toczyły się jeszcze do grubo ponad 23.00!

Podsumowanie

Podsumowując, było to bardzo udane pierwsze spotkanie graczy i branży ze Śląska. Mimo, że nie udało się przepytać wszystkich na okoliczność tego, czy pracują w branży (co jest tradycją Pog(R)adajmy), bo było Was po prostu za dużo! ;), to wiem na pewno, że mieliśmy przyjemność gościć m.in.: Bloober Team, ekipę HCGamer, PS Site i chłopaków z Gracz Watch.

Na koniec – wielkie dzięki. Za przymknięcie oka na niedociągnięcia, świetną atmosferę, nowe znajomości, gorącą dyskusję i dłuuuugą sesję przy konsoli.

Szczególne podziękowania należą się oczywiście pubowi Cybermachina, a także organizatorom edycji warszawskiej i krakowskiej:

 • Chłopaków z Brona Cultura (Sly, Gorky i wszystkich, których okazji nie miałam poznać, a są ważym elementem całej imprezy)
 • Schemata z graczem-od-dziecka

Jesteście absolutnie najlepsi! Do zobaczenia za miesiąc, już 12 lutego! ;)

A jak bawiły się inne miasta? Zobaczcie poniżej:

 • relacja Brona Cultura (Warszawa)
 • relacja graczem-od-dziecka (Kraków)

Nasze spotkania odwiedzali pracownicy firm: CD Projekt RED, Techland, People Can Fly, CI Games, Sony Computer Entertainment Polska, QLOC, Testronic Labs, Bloober Team, Flying Wild Hog, World-LooM, CreativeForge Games, Chicken in the Corn, Artifex Mundi, Fuero Games, Ganymede, GRAMY!, CD Action, Magazyn Gamer, The Armory, Madgames, Stargame, PaDtv, GRY-Online.pl, GameFaction, HC Gamer, PS4life, gameplay.pl, Gamedium, Muzeum Gier Wideo w Polsce, Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, Polskie gry komputerowe, Grające kobiety, Sexy Cosplay, Mortal Kombat Poland, Nephilim Cosplay, Checkpoint, Gamedec – badanie i projektowanie gier, Koło Naukowe Twórców Gier „Polygon”, Vipmultimedia.pl, All In, The Company, klan OFPS, BEST Gamers Tournament, Brunecia, GMIX.pl, BACKDASH, Level Up, Hex, Cybermachina, Jestem Geekiem, Brona Cultura, Graczem od dziecka oraz freelancerzy.

Pog(R)adajmy dotychczas sponsorowali: Licomp Empik Multimedia, PaD.tv, GameFaction, Ultima.pl, CD Projekt RED, Techland, The Armory, Duże kubki, Level 152, Vipmultimedia.pl, Magazyn Gamer, klan OFPS, Chicken in the Corn, Muzeum Gier Wideo w Polsce, gamingstore.pl, Cenega, Zjazd Twórców Gier, uczestnicy Pog(R)adajmy (Paulinshen i Tholkael), Level Up, Hex, Cybermachina, Jestem Geekiem, Brona Cultura, Graczem od dziecka.

Do pog(R)adania!