jestemgeekiem.pl

Komputery i Oprogramowanie

zabezpiecz swój komputer
IT

Zabezpieczenie komputera w prosty sposób

Z dużą dozą prawdopodobieństwa osoby, które nie interesują się szeroko pojętą informatyką, a także nie są na bieżąco z nowymi technologiami zazwyczaj nie wiedzą jak uchronić swoje urządzenie przed potencjalnym ryzykiem. Z pewnością nikt nie chciałby, aby dane, które podajemy w sieci zostały przez kogoś wykradzione. Z pozoru mogłoby się wydawać, że jest to robota dla informatyka. Jednakże każdy, kto poświęci wystarczającą ilość czasu oraz wykona pewne kroki może w łatwy sposób zabezpieczyć swój komputer.

Jak zabezpieczyć swój komputer?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jest przede wszystkim wyłączenie automatycznego logowania. W sytuacji, gdy ta opcja jest włączona, praktycznie każdy może uruchomić nasz komputer i uzyskać dostęp do wszystkich wrażliwych danych. Z pewnością nie jest zbyt ciekawa sprawa. Zdarza się również tak, że gdy odchodzimy od komputera nasz ekran wygasa. Jeśli wstawimy pytanie o hasło po obudzeniu komputera, wtedy nikt nie będzie miał dostępu do naszej maszyny. Warto również zapisać poufne dane na zaszyfrowanym obrazie dysku. Należy także pamiętać, aby wymazywać poufne, wrażliwe pliki. Powinniśmy wiedzieć, iż nawet te pliki, które są usunięte można w łatwy sposób odzyskać. Zapewne wiele osób o tym nie wie, co może mieć nieprzyjemne konsekwencje. W internecie można znaleźć różne programy, które umożliwiają odtwarzanie usuniętych plików. Dlatego w tym momencie można skorzystać z ccleaner, czyli programu, który kilkakrotne nadpisuje usuwane pliki, dzięki czemu zostają one trwale usunięte i nie mogą zostać odtworzone przez nikogo. Pamiętajmy, iż jednym z najbardziej powszechnych sposobów jest po prostu szyfrowanie plików. Można także zaszyfrować cały katalog domowy użytkownika, co jest naprawdę ogromną zaletą. Jeżeli posiadamy Maca musimy wiedzieć, że występują trzy sposoby pominięcia hasła logowania, a mianowicie uruchomienie komputera z płyty instalacyjnej, uruchomienie Maca w trybie target po połączeniu z innym komputerem, a także uruchomienie Maca z serwera sieciowego. To znaczy, że osoba mająca fizyczny dostęp do naszego urządzenia może w dalszym ciągu przeglądać nasze niezaszyfrowane dane. Dlatego, jeśli chcemy uniknąć takie przykrej sytuacji warto ustawić hasło niskiego poziomu, które będzie wprowadzane jeszcze przed rozpoczęciem uruchamiania naszego komputera.

Podsumowanie

W prosty sposób zabezpiecz swój komputer i zastosuj się do wyżej wymienionych kroków, wtedy będziesz miał pewność, że dane są w pełni chronione i niedostępne dla nikogo.