jestemgeekiem.pl

Komputery i Oprogramowanie

skróty na klawiaturze
Komputer

Skróty na klawiaturze – rodzaj kombinacji informatycznych, które warto poznać

Pisanie na komputerze jakiejś dłuższej pracy czy wypowiedzi to dosyć czasochłonna i żmudna praca. Niemniej można ją sobie ułatwić oraz przyspieszyć, gdy pozna się skróty klawiaturowe.

Czym są skróty na klawiaturze?

To po prostu konkretna kombinacja odpowiednich klawiszy na komputerze, która umożliwia dokonanie zaplanowanej przez nas uprzednio operacji w edytorze tekstu lub graficznym. Przy pomocy skrótów na klawiaturze można szybko powielić wybrane fragmenty tekstu. Da się także z ich pomocą kopiować i wklejać zdjęcia do pliku, jaki się chce. Skróty na klawiaturze to nic innego, jak taki edytorski trik, aby praca posuwała się szybciej, a tekstu i obrazków systematycznie przybywało.

Czy skróty na klawiaturę są trudne do nauczenia?

Dla kompletnego komputerowego laika ich błyskawiczne przyswojenie może rzeczywiście stanowić początkowo duży kłopot. Jednak w miarę poznawania, gdzie na klawiaturze znajduje się dana literka lub klawisz, trudność w nauce skrótów klawiaturowych powinna zanikać. Natomiast dla osoby choćby średnio zaawansowanej w obsłudze komputera nauczenie się skrótów na klawiaturę to pestka. Ona jedynie tylko trochę poszerzy sobie wiedzę o komputerowych skrótach, bo podstawy tej operacji i tak już pewnie zna. Najtrudniej w skrótach na klawiaturę zapamiętać, który klawisz komputerowy, z którym się łączy. O pomyłki w tej materii nietrudno przynajmniej na początku przygody z klawiaturowymi skrótami.

Dlaczego warto uczyć się skrótów klawiaturowych?

Po pierwsze, bo wzrasta przez to tempo pisania. Po drugie biegła znajomość owych skrótów przydaje się, gdy człowiek ma niewiele czasu na skończenie zlecenia, a jego szef znacznie się niecierpliwi. Skróty na klawiaturę pozwalają robić wiele rzeczy naraz, gwarantując przy tym minimum wysiłku. Warto się ich nauczyć, bo wtedy nasz komputer nie będzie miał przed nami żadnych tajemnic. A pisanie nie będzie już udręką, a czynnością, którą można dobrze wykonać nawet pod wyraźną presją czasu.

Gdzie można znaleźć skróty na klawiaturę?

Ich wykaz jest przeważnie w każdej książce do nauki informatyki. To pierwsza rzecz, której muszą się nauczyć osoby wiążące swoją przyszłość z branżą komputerową. Skróty na klawiaturę można także ściągnąć z Internetu i je wydrukować. Metodologia ich pozyskiwania nie jest najważniejsza. Istotne jest to, by je dobrze zapamiętać i nauczyć się je stosować w codziennej pracy. Skróty klawiaturowe, choć niepozorne mogą nam przynieść wiele korzyści. Ich nauka nie jest taka trudna i z czasem każdemu wchodzi w krew.