jestemgeekiem.pl

Komputery i Oprogramowanie

szyfrowany pendrive
Elektronika

Szyfrowany pendrive – podstawowe informacje

Pendrive znany jest doskonale każdemu użytkownikowi komputerów. Dzięki niemu możliwe jest przenoszenie w szybki i wygodny sposób naprawdę dużych porcji danych pomiędzy komputerami. Pendrive wyparł skutecznie nie tylko płyty CD, lecz również stał się znacznie wygodniejszy niż przesyłanie plików przez internet. Jak się jednak okazuje, te małe urządzenia to nie tylko zwykłe banki pamięci, lecz również i całkiem ciekawe akcesoria, czego dobrym przykładem jest szyfrowany pendrive. Czym on jest i dlaczego warto go mieć?

Czym jest szyfrowany pendrive?

Dla większości użytkowników pendrive to po prostu niewielkie urządzenie z gniazdem USB, które wkładane jest do komputera, czym daje możliwość kopiowanie danych z niego i na niego. Jak jednak łatwo się domyślić, oprócz plików z muzyką czy też filmami, na takich urządzeniach znaleźć się mogą znacznie bardziej wrażliwe dane, takie jak prywatne zdjęcia, pliki zawierające dane osobiste, czy też pliki firmowe, których ujawnienie mogłoby mieć poważne konsekwencje. Wbrew pozorom przechowywanie takich danych na pendrivie nie jest niczym niezwykłym. Nic więc dziwnego, że prędzej czy później musiało powstać specjalne zabezpieczenie, które stanowi ochronę tych danych przed dostępem osób trzecich. Takim właśnie zabezpieczeniem jest szyfrowany pendrive.

Jakie są metody weryfikacji?

W jaki jednak sposób szyfrowany pendrive może zabezpieczać dane przed ich obejrzeniem, a także skopiowaniem, czyli udostępnieniem dalej? Zrealizowane to można być na dwa sposoby.
Każdy przyzwyczajony jest do tego, że gdy włoży się pendrive do komputera, od razu wyświetli się okno, co chce się z nim dalej zrobić, a także bez problemu uzyska się dostęp do danych. W przypadku zaszyfrowanego pendrive’a wygląda to inaczej – po włożeniu go do gniazda USB na ekranie komputera wyświetli się komunikat o konieczności podania hasła. Hasło to zostało oczywiście wcześniej ustalone przez użytkownika i właściciela danego pendrive. Dopiero po jego wpisaniu uzyska się dostęp do zawartości pendrive’a. Innego typu sposobem jest obecny na obudowie pendrive czytnik linii papilarnych. Dopiero przyłożenie wcześniej zapamiętanego wzoru linii pozwoli na uaktywnienie urządzenia, co oczywiście również da dostęp do danych.
Choć takie środki ostrożności mogą się wydać nieco przesadzone dla kogoś, kto nie przenosi na tym urządzeniu wrażliwych danych, to jednak dla wielu osób jest to funkcja właściwie bezcenna i bez niej nie mogłyby one korzystać w ogóle z pamięci masowej, ponieważ ich dane wystawione byłyby na zdecydowanie zbyt duże niebezpieczeństwo.