jestemgeekiem.pl

Komputery i Oprogramowanie

jestem geekiem
Lifestyle

Jestem geekiem i jestem z tego dumny!

Ludzie, zwłaszcza ci młodzi, nie mają lekko we współczesnym świecie. Zewsząd jesteśmy bombardowani wyretuszowanymi zdjęciami rzekomo idealnych ludzi, do których rzecz jasna, powinniśmy się upodabniać. Każdy, kto czyni lub myśli inaczej odbierany jest przez społeczeństwo jako dziwak.

Otóż warto zdać sobie sprawę z tego, że uleganie presji społeczeństwa nie zapewni nam szczęścia i uznania. Nie warto zatem ślepo podążać za tłumem wbrew sobie. Każdy powinien uświadomić sobie, że nie ma absolutnie nic złego w byciu innym, niż reszta grupy. Wręcz przeciwnie. Każda osoba, która wyróżnia się ubiorem, zachowaniem, zainteresowaniami czy poglądami sprawia, że nasze społeczeństwo jest dużo ciekawsze. Jeśli więc jesteśmy geekami, nie powinniśmy w żaden sposób traktować tego jako swoją wadę. W zamian za to powinniśmy krzyczeć: „Jestem geekiem i jestem z tego dumny!”

Jestem geekiem, czyli kim?

Słowo geek pochodzi z języka angielskiego i oznacza, mniej więcej, świr lub dziwak. Geek jest bowiem osobą, której nie interesują realia zwyczajnej rzeczywistości i tak naprawdę bardzo często z trudem się w niej odnajduje. Geek ma jednak swój świat, w którym może poczuć się spokojnie i bezpiecznie. Zwykle jest to świat nauk ścisłych czy informatyki. Geek, z uporem maniaka, uczy się i dowiaduje wszystkiego, co tylko może, na temat tego, co go interesuje. Choć nazywanie kogoś geekiem może być dla tej osoby obraźliwe, to w rzeczywistości nie ma nic złego w byciu totalnie zaangażowanym w zgłębianiu jakiegoś zagadnienia.

Geek kontra Nerd

Geek bardzo często mylony jest z Nerdem. Dzieje się tak głównie za sprawą tego, że niewiele różnią się oni od siebie aparycją. Obie te osobowości nie przywiązują zbyt dużej wagi do swojego wyglądu. Często są to osoby skrajnie chude lub wprost przeciwnie – cierpiące na sporą nadwagę. Ich wspólnym znakiem rozpoznawczym są także nieodłączne okulary. Czy istnieje zatem jakaś różnica dzieląca obie te osobowości?

Utarło się przekonanie, że geek jest osobą, której specyficzny styl życia jest wyborem, który jest powszechnie szanowany. Z kolei zaś nerdem określa się osoby, które uciekły w swój własny, bezpieczny świat nauk ścisłych i IT, ze względu na to, że spotkały się z odrzuceniem ze strony społeczeństwa. Niemniej jednak zarówno geek, jak i nerd w ostatnim czasie przestały być uważane za pojęcia pejoratywne. Stało się tak za sprawą wielu popularnych blogerów, którzy publicznie wyznali: „jestem geekiem”. Takie wyznania pociągnęły za sobą bardzo ciekawe skutki. Zarówno geek, jak i nerd przestały być osobowościami uważane za dziwne i nieprzystosowane do społeczeństwa, ale stały się obiektem powszechniej fascynacji.