jestemgeekiem.pl

Komputery i Oprogramowanie

półautomaty tokarskie
Elektronika

Automaty i półautomaty tokarskie

Automaty i półautomaty tokarskie

Obrabiarki do metalu są urządzeniami skomplikowanymi i dość trudnymi do zaprojektowania. Ich konstruktor musi wykazać się wiedzą techniczną, a także ergonomią i psychologią środowiska pracy. Przede wszystkim musi dostarczyć klientom sprzętu dostosowanego do postawionych przed nim zadań oraz zapewniającego bezpieczeństwo i niezawodność pracy. Takie właśnie są automaty i półautomaty tokarskie. Świetnie zaplanowane, przeznaczone do wysoce precyzyjnej obróbki danych partii metali, a przy tym bezawaryjne i maksymalnie ergonomiczne.

Czym tak naprawdę są automaty i półautomaty tokarskie?

Automat tokarski to obrabiarka przeznaczona do wykonywania operacji tokarskich na wielu jednakowych przedmiotach. Powtarzalne detale wykonuje się z pręta lub drutu nawiniętego na szpuli, a cały proces sterowany jest zazwyczaj wieloma krzywkami tarczowymi lub bębnowymi. W procesie tym nie musi brać udział operator, gdyż automat pracuje samoczynnie, aż do wyczerpania zapasu. Natomiast półautomat tokarski to urządzenie pracujące podobnie, jak tokarska, jednak wykonujące samoczynny cykl obróbki tylko jednego przedmiotu. W tym przypadku operator jest bardziej potrzebny, gdyż musi zamocować i odmocować obrabiany przedmiot. Jednak w praktyce podział na automaty i półautomaty zaciera się, gdyż coraz częściej stosuje się urządzenia urządzenia automatyzujące proces podawania i mocowania przedmiotów na obrabiarkach. Automat tokarski z podajnikiem prętów to w pełni niezależne urządzenie, nie wymagające w toku pracy ingerencji człowieka.

Co odróżnia automaty od tokarek?

Ponieważ automat tokarski tokarka są urządzeniami służącymi do podobnych celów, czyli obróbki metali, pozostaje zapytać, co w takim razie odróżnia obie grupy urządzeń? Zasadniczo tokarka służy obróbce wielozadaniowej. Obrabia się na niej zarówno otwory gładkie, gwintowane, jak i wpusty czy proste i ukośne płaszczyzny. Podczas jednej operacji roboczej można na niej wykonywać toczenie, wiercenie i frazowanie. Znajdują one zastosowanie w pracach indywidualnych i jednostkowych. Automat tokarski ze względu na jego dostosowanie do wykonywania jednakowych przedmiotów z metalowego pręta lub drutu, co znajduje zastosowanie głównie w produkcji masowej i seryjnej.

Klasyfikacja automatów tokarskich

Półautomaty i automaty tokarskie dzielą się na jedno i wielowrzecionowe. Jednowrzecionowe odróżniają się liczbą osi sterowanych numerycznie i obrabiają materiał dwoma głowicami równocześnie. Natomiast automaty wielowrzecionowe łożyskują wrzeciona przedmiotowe w bębnie integrującym, co pozwala na większą wydajność pracy.

Automaty jednowrzecionowe dzielą się z kolei na:

  • poprzeczne,
  • wzdłużne
  • rewolwerowe.

Automat tokarski poprzeczny wykonuje obróbkę materiałów z suportów poprzecznych, automat tokarski wzdłużny umożliwia wykonywanie obróbki tokarskiej z suportów poprzecznych z posuwem podłużnym przedmiotu, natomiast automat rewolwerowy pozwala na obórkę wzdłużną z przesuwanej głowicy rewolwerowej. Automaty wzdłużne w przeciwieństwie od rewolwerowych umożliwiają skrawanie materiału, gdyż oprócz ruchu obrotowego wykonuje wzdłużny, natomiast w przypadku urządzenia rewolwerowego, cały pręt poddawany obróbce wsuwa się od razu na całą długość toczenia.

W latach 70 na rynek wkroczyły urządzenia do obróbki sterowane sterowane numerycznie. Automat tokarski cnc to urządzenie sterowane komputerowo, które pozwala na mikrometrową korekcją narzędzi i zapisywanie w pamięci różnorodnych programów, co jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, skracającym czas pracy.