jestemgeekiem.pl

Komputery i Oprogramowanie

duży monitor
Komputer

Duży monitor nie tylko dla grafika

Duże monitory w dzisiejszych czasach wybierane są nie tylko przez profesjonalnych grafików, ale również przez graczy i miłośników kina domowego. W ostatnim czasie praktycznie każdy szanujący się producent monitorów ma w swojej ofercie sprzedażowej monitory o dużej przekątnej, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Jaka proporcja ekranu?

Osoby, które chcą kupić duży monitor powinny postawić na format 21:9. Mowa tutaj oczywiście o popularnym formacie ultra-panoramie. W dużej mierze to właśnie tego typu monitor zapewnia rozdzielczość 2560 x 1080 albo 3440 x 1440. Wyświetlane na tego typu ekranie filmy rzadko kiedy mają czarne paski na górze albo na dole ekranu. Problemy mogą pojawić się jedynie w przypadku starszych filmów, gdzie niestety film jest rozciągnięty.

Jaka rozdzielczość?

Duży monitor oferuje rewelacyjną rozdzielczość 4K Ultra, która jest w stanie zapewnić najbardziej szczegółowy obraz. Dzięki olbrzymiej przestrzeni roboczej praca na monitorze jest bardzo przyjemna i przynosi sporo frajd. Dla wielu osób ciekawą propozycją może okazać się także możliwość podzielenia ekranu. Jest to doskonała propozycja zwłaszcza dla tych osób, które nie chcą inwestować w drugi monitor roboczy.

Czym charakteryzuje się dobry monitor dla grafika?

Duży monitor dla grafika wbrew pozorom to nie tylko wysoka rozdzielczość Full HD. Aby kupić porządny sprzęt warto postawić na panele IPS albo nowoczesne panele AH-IPS, dzięki którym można liczyć na wierne odwzorowanie kolorów. Sporym atutem paneli IPS jest także to, że zapewniają one dość szerokie kąty widzenia, dlatego też obraz jest czytelny nawet wtedy, gdy spogląda się na niego z boku. Aby wybrać dobry ekran warto zwrócić uwagę także na powłokę samego obrazu. Producenci oferują ekrany z powłoką błyszczącą i matową. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu. W ciemnym pokoju zdecydowanie lepiej sprawdzi się duży monitor z błyszczącą powłoką, która zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów.

Cenne wskazówki?

Dobry monitor powinien także umożliwić sprawną kalibrację obrazu. Dzięki zaawansowanym właściwościom będzie można dopasować poszczególne parametry obrazu do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Ustawić można nie tylko nasycenie kolorów, ale również gammę korekcji, poziom jasności albo współczynnik kontrastu. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ogromną rolę odgrywają także szerokie opcje regulacji ekranu.