jestemgeekiem.pl

Komputery i Oprogramowanie

edycja wideo
Komputer

Praktyczne zastosowanie – edycja wideo

Pełnometrażowe filmy, filmiki edukacyjne, reklamowe spoty – wideo w różnej formie i w różnych postaciach jest obecne wszędzie. To skuteczny i prosty, a zarazem sugestywny sposób przedstawiania informacji czy dzielenia się konkretnym obrazem. A tworzenie własnych klipów wcale nie musi być wyzwaniem, do którego niezbędne są studia filmowe.

Filmowiec w każdym z nas

Oczywiście, gdy chodzi o nakręcenie kinowego hitu nie wystarczy posługiwanie się kamerą i sama edycja wideo. Sednem przedstawianej historii musi być świetna i dopracowana fabuła, znakomite aktorstwo oraz reżyserska wirtuozeria. Wówczas przydają się jednak dopieszczone i wyuczone zdolności. Jednak na potrzeby codziennego użytku konstruowanie własnego wideo, wcale nie wymaga ukończenia akademii filmowej.

Wideo na co dzień

Ludzie chętnie kręcą filmiki własnymi smartfonami, które nieustannie noszą ze sobą i które są proste w obsłudze. Nieraz chcąc podzielić się wrażeniami z wizyty w wesołym miasteczku, lub zachwycającymi widokami podczas rejsu na rzece, albo dzieląc się relacją z jakiegoś wydarzenia, nagrywamy klip i przesyłamy go bliskim, z którymi chcemy podzielić się tym samym obrazem, widzianym naszymi oczami. W końcu same słowa wszystkiego nie oddadzą. Ale zależy nam również, by o pewnych wydarzeniach z życia pamiętać na dłużej i coś z nich pozostawić. Wtedy trzeba bardziej się przyłożyć do tego, aby pozyskany materiał był jednak lepszej jakości.

Edycja wideo w warunkach domowych

Programów do obróbki materiałów wideo jest dostępnych sporo. Jedne mniej, inne bardziej profesjonalne – w zależności od tego, w jakim celu użytkownik będzie z nich korzystał. Skupiając się jednak na użytku prywatnym i stosunkowo mało wymagającym warto zdecydować się na program, który nie ma zbyt wielu opcji, ale zawiera te, najbardziej przydatne do prostej obróbki. Systemowe programy, jakie nieraz są obecne w Windows czy w smartfonach mogą wystarczyć również osobom, które na poważnie się filmami nigdy nie zajmowały. Do podstawowego zakresu takich funkcji należą, więc takie, które pozwalają skrócić materiał, odpowiednio go skleić, zmienić natężenie dźwięku, a czasem nałożyć filtry lub poprawić nieco jakość, tłumiąc różnego rodzaju szumy. Korzystając z tak, dość prosto skrojonych programów, można i tak stworzyć ciekawe wideo, być może niekonkurującego jednak z oscarowymi produkcjami, ale jednak stanowiących wartościową formę pamiątki, którą będziemy chcieli się podzielić z innymi – przyjaciółmi, rodziną czy widzami vloga.