W dzisiejszych czasach nowoczesne samochody naszpikowane są różnego typu elektroniką, dlatego diagnostyka komputerowa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi i odpowiedniemu oprogramowaniu będzie można wykryć nawet najdrobniejsze usterki.
Jakie kryteria musi spełniać sprzęt komputerowy do diagnostyki?
Profesjonalny komputer do diagnostyki musi mieć oczywiście zamontowane odpowiednie porty i złącza bez których bardzo trudno będzie przeprowadzić kompleksową diagnozę auta. Pamiętać należy również o tym, że w wielu warsztatach samochodowych dość często panują trudne warunki, dlatego też najbezpieczniej postawić na solidny sprzęt, który wyróżnia się wzmocnioną konstrukcją. Jeżeli chodzi o wcześniej wymienione porty, to standardem jest gniazdo COM, które w diagnostyce wykorzystywane jest bardzo często. Na szczęście jeżeli wybrany sprzęt nie posiada wybranych złączy, to zawsze można skorzystać z pomocy specjalnych przejściówek USB. Przydać mogą się również złącza eSATA, FireWire oraz DisplayPort. Nowoczesne samochody coraz częściej umożliwiają łączność bezprzewodową, dlatego też przydać może się karta sieciowa.
Najważniejsze podzespoły
Dobry komputer do diagnostyki powinien pochwalić się odpowiednimi podzespołami, które nie zawiodą w najmniej spodziewanym momencie. Jeżeli chodzi o sam procesor, to minimum są modele dwurdzeniowe albo czterordzeniowe. Zwracać uwagę należy nie tylko na liczbę wątków, ale również na wysokość taktowania. Według wielu specjalistów z branży najlepszym wyborem są procesory marki Intela oraz AMD, które w swojej klasie nie mają sobie równych. Nowoczesne programy diagnostyczne są bardzo zaawansowane, dlatego też przydać może się szybka pamięć RAM. Standardem obecnie są komputery z 8 GB kostkami RAM. Najlepszym wyborem są kostki DDR4, które mogą pochwalić się wysokim taktowaniem.
Czym wyróżnia się dobry komputer do diagnostyki?
Porządny komputer do diagnostyki koniecznie potrzebuje odpowiedniego osprzętu. Przydać może się nie tylko wysokiej jakości klawiatura, ale również ergonomiczna myszka. Przydać może się również dodatkowe podświetlenie, dzięki któremu będzie można pracować także w ciemnych pomieszczeniach. Jeżeli chodzi o sam dysk twardy, to najlepiej wybrać szybkie dyski SSD. Na samym końcu warto wspomnieć o porządnym monitorze, dzięki któremu będzie można przeprowadzić kompleksową diagnozę samochodu od a do z. Osoby, które nie wiedzą na jaki sprzęt postawić zawsze mogą skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy. Na profesjonalnym sprzęcie od renomowanego producenta nigdy nie warto oszczędzać.