jestemgeekiem.pl

Komputery i Oprogramowanie

java jak zacząć
IT

Jak zacząć naukę Javy?

Z pewnością każda osoba, która interesuje się szeroko pojętą informatyką, a także programowaniem na pewno spotkała się z takim językiem programowania jak java. Należy wiedzieć, że programista jest jednym z najczęściej poszukiwanych w branży IT. Świetnych specjalistów oraz ekspertów w tej dziedzinie ciągle jest mało. Można to zobaczyć po ilości ogłoszeń o prace.

Jak zacząć naukę programowania w Javie?

Z dużą dozą prawdopodobieństwa wiele ludzi zadaje sobie pytanie java jak zacząć. Przede wszystkim warto opanować podstawy tego języka programowania co pozwoli nam na dalszy rozwój oraz poszerzanie naszej wiedzy w tym temacie. Największą zaletą bycia programistą jest fakt, iż w zdecydowanej większości przypadków nasze wykształcenie nie jest tak ważne w tym zawodzie. Najbardziej cenione są konkretne umiejętności, które zdobędziemy mając kontakt z tym językiem.

Tak więc pierwszą czynnością, która pozwoli nam zagłębić się w tym świecie będziemy oczywiście żywy kontakt z językiem Java oraz nauka wszystkiego, co związane jest z tworzeniem kodu w tym języku, czyli wszystkie frameworki oraz wykorzystywane technologie.

Jednakże, jeśli startujemy od zera, nie zawsze wiemy jak się za to wszystko zabrać. Z pozoru mogłoby się wydawać, iż wymaga to od nas dużej wiedzy informatycznej, jednak to tylko pozory, które dosyć często będą powodowały u nas negatywne myśli. Dlatego nie warto ulegać takiemu czemuś, tylko starać się być otwartym na wiedzę. Wtedy będziemy mieli pewność, ze nasza nauka będzie efektywniejsza. Aby zacząć należy zainstalować Jave i zapoznać się z tematem narzędzi programistycznych. 

Nauka Javy z kursów online

Jeśli chcemy poznać podstawy, takie jak operatory, typy proste, warunki if czy else, instrukcja switch, pętla while czy pętla for warto poszukać w internecie różnych kursów programowania, które wyjaśnią nam te wszystkie zagadnienia. Należy wiedzieć, iż niektóre kursy mogą być płatne. Jeśli posiadamy odpowiedni kapitał warto się w nie zaopatrzyć, ponieważ będziemy mieli pewność nasza nauka będzie efektywna. W przypadku, gdy nie możemy pozwolić sobie na taki zakup warto oglądać filmiki na youtube oraz korzystać z innych darmowych materiałów, który jest pełno. Pomocne mogą się także okazać książki oraz ebooki. Jednakże musimy patrzeć na datę wydania, ponieważ może się okazać, że dane zawarte tam będą trochę przestarzałe. Pamiętajmy, że nauka  z kursów online ma wiele zalet, a mianowicie  samodzielna kontrola nad postępami oraz dawkowaniem materiału, brak konieczności wychodzenia z domu,a także możliwość uczenia się w dowolnym miejscu na świecie, rozwiązanie dopasowane do specyfiki przyswajanej wiedzy oraz możliwość szczegółowego wytłumaczenia zagadnień z wykorzystaniem filmu. W sytuacji, gdy podstawy będziemy mieli już opanowane, warto pójść o krok dalej i zacząć naukę programowania obiektowego. 

Odpowiednie środowisko programistyczne

Pamiętajmy, że pisanie kodu wymaga dysponowania odpowiednim narzędziem. W internecie dostępnych jest wiele edytorów kodu. Jednakże warto zaopatrzyć się narzędzie programistyczne z pierwszego zdarzenia. Przykłady środowisk programistycznych to między innymi Eclipse oraz IntelliJ.