W naszym codziennym użytkowaniu wszystkich możliwości Internetu używamy kabla sieciowego lub Wi-Fi do przesyłania, pobierania i programowania dysków twardych, czy coraz częściej korzystamy z możliwości chmury (ang. cloud). W przypadku połączeń przewodowych kategoria kabla jest tak samo ważna, jak ekranowanie i długość. Dzisiaj przyjrzymy się rozwiązaniu do przesyłania dużych ilości danych obrazu i dźwięku w postaci skrętki.
Co to jest skrętka?
Skrętka to rodzaj kabla sygnałowego używanego do przesyłania informacji przez kanały komunikacyjne i sieci komputerowe. Najczęściej stosowana jest obecnie w telefonach analogowych i w sieciach Ethernet. Składa się z jednej lub więcej par skręconych kabli (“żył”) w celu wyeliminowania skutków zakłóceń elektromagnetycznych i wzajemnych zakłóceń, zwanych przesłuchami.
Skrętka służy do przesyłania danych zarówno w formie analogowej, jak i w postaci cyfrowej. W związku z tym ma zastosowanie zarówno do analogowej sieci telefonicznej, jak i w sieci Ethernetowej. Kable skrętkowe są bardzo powszechne w sieciach komputerowych i w połączeniach pomiędzy komputerami a routerami. Skrętka jest używana zarówno w lokalnych aplikacjach Fast Ethernet (100 Mb/s), jak i Gigabit Ethernet (1000 Mb/s).
Jaka jest szybkość transmisji danych w sieciach budowanych ze skrętek?
Większość instalacji teleinformatycznych wykorzystuje tak zwaną skrętkę nieekranowaną, a ekranowaną głównie wtedy, gdy kable muszą być chronione przed zewnętrznymi wpływami elektromagnetycznymi. Jest to szczególnie ważne w przypadku instalacji działających z szybkością do 10 Gb/s, tj. kategorie 6A i 7/7A.
Najlepszy przykład skrętki na rynku IT
Skrętka BiTLAN U/UTP kat.5e przeznaczona jest do pracy w sieciach komputerowych, w których wykorzystywane są pasma częstotliwości do 200 MHz. Kable te nadają się do transmisji danych, dźwięku i obrazu telewizyjnego z binarną przepustowością do 1 Gb/s. Stosowane są do tzw. instalacji stałych i nadają się do zastosowania w kablach strukturalnych w budynkach oraz w sieciach przemysłowych nienarażonych na duże zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne.
Główną różnicą między skrętkami Cat5 i Cat6 jest ogólna przepustowość kabla. Typ Cat5 jest ograniczony do maksymalnej szybkości transmisji do 100 Mb/s, podczas gdy Cat6 może osiągnąć aż do 10 Gb/s, co jest niezawodną specyfikacją dla masowych zastosowań domowych.
Kabel UTP kategorii 5e pozwala sieciom z protokołem 1000 Base-T być bardziej wytrzymałymi niż kabel kategorii 5. Okazał się skuteczny w praktycznie wszystkich infrastrukturach transmisji głosu, danych (w tym ich dużych ilości, czyli big-data) oraz wideo, nagrane lub w czasie rzeczywistym.
Wniosek końcowy – rola skrętek w branży IT
Kable skrętkowe są stosowane w kanałach komunikacyjnych i sieciach komputerowych. Obecnie są najczęściej używane w telefonach stacjonarnych i sieciach Ethernet. Skrętka służy do przesyłania danych zarówno w formie analogowej, jak i cyfrowej.